Armytek Wizard V4 C2 Pro on suositun Wizard V3 Pro monitoimi otsalampun uudistettu ja entistäkin parempi malli. Valotehoa peräti 2500 lumenia ja valokeilan kantama jopa 131 metriä. Valaisimen uudistettu elektroniikka ja laiteohjelmisto pidentävät toiminta-aikaa ja tehostavat kirkkautta. Uusi tehokkaampi laturi lataa riittoisan 3500 mAh akun noin kaksi kertaa nopeammin. Wizard V4 C2 Pro on tehty kaikille niille, jotka haluavat laatua ja toimivan monipuolisen valaisimen. Valaisimessa ei ole mitään ylimääräisiä ärsyttäviä johtoja tai muita häiritseviä osia.
Kyseessä ei muutenkaan ole mitenkään tavallinen otsalamppu vaan monitoimilamppu eli tämä valaisin toimii niin otsalamppuna kuin taskulamppunakin. Sen lisäksi voit kiinnittää valaisimen vaikka polkupyörän ohjaustankoon mukana toimitettavan polkupyöräkiinnikkeen avulla. Wizardin pohjassa on myös magneetti, jonka avulla saat valaisimen pysymään metallipinnoissa kiinni.
Entistä parempi
– Innovatiivinen optinen järjestelmä päästää enemmän lumeneja läpi, joka takaa pidemmän kantaman laajalla valokeilalla
– Uusi runko! Pään paranneltu rakenne johtaa lämpöä paremmin pois ja lisää kirkkautta
– Suurempi sivupainike, joka on hieman pehmeämpi ja mukavampi painaa
– Uusi elektroniikka ja laiteohjelma pidentävät toiminta-aikaa ja lisäävät kirkkautta
– Uusi magneettilaturi lataa jopa 2 kertaa nopeammin kuin edeltäjänsä (3 t 40 min)
Helppo käyttää jokapäiväisesti
– Otsalampussa on kätevä yhden käden hallinta
– Runko on ilman häiritseviä johtoja
– Valaisin on helppo kiinnittää, irrottaa ja kääntää 180 astetta
– Nopeasti irrotettava kumirengas vahvistaa kiinnittämisen
– Otsalamppu on hyvin kompaktin kokoinen
– Vain yksi käyttöpainike järkevästi sijoitettuna sivulla
– Magneetti pohjassa metallipintaan kiinnittämiseen ja vyöklipsi
– Välkkymätön pysyvä valo
Kovaan käyttöön tehty
Wizard V4:n runko on tehty todella kestävästä lentokonealumiinista ja sen rakenne on hyvin tiivis, joten vesi, hiekka, muta ja kaikenmaailman lika ei menoa hidasta. Vaikka valaisin putoaisikin useamman metrin korkeudesta, ei tämä valaisin siitä juurikaan piittaa vaan iskunkestävyytensä johdosta säilyy todennäköisesti ehjänä. Valaisin ei sisällä turhia ylimääräisiä johtoja, jotka häiritsevät käyttöä ja heikentävät valaisimen rakennetta.
Valotehoa piisaa
Wizardin maksimi kirkkaus on peräti 2500 lumenia ja valokeilan kantama yltää jopa 131 metrin päähän, joten tehoa tässä monitoimivalaisimessa on kuin pienessä kylässä. Käyttöaikaa maksimiteholla saadaan yllättävänkin kauan nimittäin noin 2 tuntia ja 40 minuuttia. Harvoin silti moni käyttää otsalamppuja jatkuvasti maksimiteholla vaan puoliteholla yms. jolloin toiminta-aika on huomattavasti pidempi.
Ei vain pelkkä otsalamppu
Wizard V4 on todellinen monitoimivalaisin sillä sitä voi käyttää pääpannan avulla otsalamppuna, sen voi irroittaa pannasta jolloin valaisinta voi käyttää taskulamppuna, sen voi kiinnittää pohjassa olevan magneetin avulla metallipintoihin kiinni ja käyttää työvalaisimena. Lisäksi paketin mukana toimitetaan polkupyöräkiinnikke, jolloin teet tästä armytekin valaisimesta fillarivalaisimen. Armytek valaisimiin on myös saatavissa erilaisia kiinnikkeitä, joiden avulla ne voidaan kiinnittää esimerkiksi työkypärään.
Nopea käyttäjäystävällinen lataus
Wizard C2 Pro ladataan kätevällä usb-magneettilatauksella eli latausjohdon pää kiinnittyy otsalamppuun magneetin avulla nopeasti. Valaisimessa on runsas 3500 mAh lion-akku, joka kestää pitkään ja latautuu nopeasti. Akku on täynnä noin 3 tunnissa ja 40 minuutissa.
Pitkä 10 vuoden takuu
Kestävyydestä ja laadusta kertoo varmasti tarpeeksi rungolle luvattu 10 vuoden takuu. Akulla ja laturilla takuu ovat yhden vuoden, mutta odotettu toiminta-aika useampi vuosi.
Tekniset tiedot:
– Teoreettinen valoteho: 2500 lm
– Valokeilan pituus: 131 m
– Käyttöaika maksimiteholla jopa 2h 40 min
– TIR-optiikka
– Tasakirkkaus
– Kuusi eri toimintoa
– Valokuvio: Yhdistelmävalokuvio
– Valokeilan avautumiskulma: 70°/ 120°
– Runko lentokonealumiinia
– Vesitiiveysluokitus: IP68, kestää pysyvän upotuksen 10m
– Kestää 10m pudotuksen
– Oikosulkusuoja, kun magneettiportti on kosketuksessa metalliesineiden kanssa
– Ylikuumenemisen (yli 58 astetta) aktiivinen reaaliajan suoja ja ennakoiva alhaisen akun latauksen indikointi
– Mitat: 112 x 33mm
Paketissa mukana
– Valaisin
– 16650 Li-ion akku 3500 mAh
– Magneetti USB-laturi
– Otsakiinnike
– Klipsi
– Polkupyöräkiinnike ABM-01
– 2 tiivisterengasta
– Käyttöohje
– Paino: 65g (ilman akkua)
– Akku-/paristotyyppi: 1 x 18650-akku
– Takuu valaisimella: 10v
– Akun takuu: 12kk